fallback

Ел-Ериан: Този път за Фед поскъпването на долара е различно

Отворен остава въпросът дали Фед ще може да проведе плана за постепенно и контролирано затягане на финансовите условия, без да създаде сътресения на пазарите

19:33 | 26.10.16 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Щатският долар поскъпна до върхове, които не бяха достигани от девет месеца. Двигателите на този ръст са сходни с тези, които стояха зад засилването на валутата в началото на годината. И все пак този път въздействието върху финансовите пазари е по-различно.

И ако то се запази, последиците за Федералния резерв на САЩ ще бъдат различни, коментира икономистът Мохамед ел-Ериан в материал за Bloomberg.

Трейдърите залагат на по-скъп долар заради увереността, че предстои раздалечаване в политиките на централните банки. Това означава повишение на лихвите в САЩ, докато други системно важни институции като Европейската, Японската, Английската и Китайската централна банка поддържат или разширяват облекчената парична политика.

Но за разлика от предишния период, ефектът върху фондовия пазар в САЩ е много слаб.

Вместо разпродажби заради конкурентния натиск от валутата, каквито имаше през първото тримесечие, акциите в САЩ се представят добре. Многото сделки подкрепиха нагласите, а инвеститорите приветстваха редицата сливания и придобивания. В резултат на това финансовите условия останаха сравнително гъвкави въпреки поскъпването на долара. 

Инвеститорите в акции бяха уверени и заради нарастващото и правилно схващане, че този път цикълът на повишаване на лихвите ще се различава драстично от историческите норми. Вместо да следва линия на повишения през равни интервали, процесът ще се характеризира със известни забавяния. Освен това, и вероятно най-важното, краят на този цикъл или когато се достигне т.нар. неутрален лихвен процент, той ще бъде значително по-нисък от историческите стандарти.

Отворен остава въпросът дали Фед ще може да проведе своя план за постепенно и контролирано затягане на финансовите условия, без да създаде сътресения на пазарите, които свикнаха с изключителна подкрепа от страна на централните банки, коментира Ел-Ериан. Но е ясно, че скорошното поскъпване на долара няма да е пречка за вдигането на лихвите до края на годината. Икономистът очаква затягане на политиката по-скоро през декември, а не на заседанието следващата седмица.

Усещайки това, пазарите вече повишават вероятността за вдигане на лихвите през декември до 75 на сто. Заедно с краткосрочното, макар и относително, икономическо и финансово спокойствие в чужбина, както и с по-малко опасения за Китай, Фед е спокоен да предприеме поредната стъпка към нормализиране на паричната политика.

Освен това в относителни измерения това нормализиране в паричната политика в контекста на по-силен долар допринася за глобалното ребалансиране, необходимо за стабилизирането на световната икономика. Но в крайна сметка не относителните тенденции, а фундаменталните фактори са тези, които ще гарантират просперитет на глобалната икономика и финансова стабилност. А достатъчно стабилната основа все още ни убягва.

Предстоящото ребалансиране ще се осъществява в контекст на икономически ръст, чийто темпове са много ниски и който не облагодетелства по равнопоставен начин. Това повишава рискa от допълнително политическо поляризиране и проблеми в икономиката.

„Докато не се преодолее предизвикателството да се генерира висок и балансиран растеж, нормализирането на паричната политика от страна на Фед ще бъде далеч от автоматично и рискът от пазарна нестабилност ще е прекалено висок, за да се игнорира“, смята Ел-Ериан.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:10 | 13.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още